Dropdown Menu

вівторок, 26 листопада 2019 р.

Александра Ріплі. Скарлетт. Відгук

Александра Ріплі. Скарлетт. Відгук

Розчарування року. Всі, хто хвалить книгу, відзначають сюжет. Гідно оцінити його не можу, бо подужав тільки 2 розділи. 2 з 89-ти. Мене вбиває примітивне виконання – банальність за банальністю.

«Це був лише фізичний біль, вона витримала б. Вона не могла перенести інший біль – відкладений, затриманий, заперечений примарний біль»

Ось так буває, коли дослуховуєшся до порад, а не сам обираєш книгу. А минулого року «Звіяні вітром» були у мене в топ-3.

10 найкраща книга в моєму житті?
9 почесне місце на полиці
8 обов’язково до прочитання
7 варте уваги
6 краще за середнє
5 прийнятне чтиво
4 гірше за середнє
3 щось тут не склалося
2 неможливо читати
1 найгірша книга у світі
0 складно назвати це книгою

Читайте також:
Маргарет Мітчелл. Звіяні вітром: Скарлетт О’Гарі доводиться переживати всі труднощі Громадянської війни, голодні місяці на батьківській плантації і небезпеки періоду Реконструкції. Головне питання – хто залишиться вірним коханим і самим собі?

Стівен Хокінг. Короткі відповіді на великі питання. Відгук

Стівен Хокінг. Короткі відповіді на великі питання. Відгук

Стівен Хокінг помер у мій день народження. Того ж числа і місяця народився Альберт Ейнштейн. Мені здається, я зайвий у такій компанії і більше пасую до іншої особи, яка народилася 14 березня, – Саші Грей, адже я сам займаюся порнографією, хоч і словесною. Втім, Хокінг теж нею не гребував.

«Хотів би я відкрити лапки і пригостити вас афоризмом Лапласа, але маркіз так майстерно плете макраме непролазнопідрядної прози, що дає фору Прусту»

(Тут і далі цитати з книги Стівен Хокінг. Короткі відповіді на великі питання / пер. з англ. М. Климчука. – Х. : Вівсянка, 2019. – 224 с. – ISBN 978-966-97777-2-0.)
Так, Пруст мене все ще переслідує.
У своїй останній книжці Хокінг не заглиблювався у наукові теорії (зрештою, її назва – самоочевидна). Він розповів про речі, які турбують тих, хто намагається зазирнути у майбутнє чи радше йти у ногу із сучасністю, бо провідні уми зараз саме і займаються тим, що творять майбутнє.

«На моїй пам’яті світ ніколи не був таким розхитаним, як тепер. Багато людей у соціальному й економічному плані почуваються так, ніби їх списали на берег. Вони починають дослухатися до солодких обіцянок політиків-популістів, котрі не мають досвіду державного управління і не факт, що здатні ухвалювати розумні рішення в умовах кризи»

Чому мене не дивує, що чільні мислителі сьогодення – це саме науковці? Державотворці і митці, які займали цю нішу впродовж минулих століть, зараз попсувались (pun intended). Хто був останнім письменником, який вплинув на світогляд широкого загалу? Камю, Еко? А політиків взагалі згадаєте? Митці гребуть гроші лопатою, а політики змагаються у дурощах. Залишаються науковці.

Приклад типографічної гри

Судячи з прочитаного, Хокінга цікавила доля людства не менше, ніж космос. У книзі він приділив багато уваги утворенню Всесвіту, чорним дірам, освоєнню інших планет. Однак знайшов час помізкувати про генну модифікацію, співіснування зі штучним інтелектом і можливістю порятунку людства. І все це простими, зрозумілими словами.

10 найкраща книга в моєму житті?
9 почесне місце на полиці
8 обов’язково до прочитання
7 варте уваги
6 краще за середнє
5 прийнятне чтиво
4 гірше за середнє
3 щось тут не склалося
2 неможливо читати
1 найгірша книга у світі
0 складно назвати це книгою

Читайте також:
Орсон Скотт Кард. Промовець від імені мертвих: Через три тисячі років подорожей Ендер досі переймається долею жучар. Крім того, що він охороняє лялечку їхньої королеви, тепер він хоче врятувати свинок, так би мовити, замолити свої гріхи.
Френк Герберт. Месія Дюни: Пол Атрейдес передбачав майбутнє, охоплене полум’ям війни, тому обрав найбезпечніший шлях – одруження на доньці імператора. Через дванадцять років він все одно опиняється у становищі, яке прагнув відвернути, але не зміг.
Айзек Азімов. Роботи світанку: Світи позаземців у роздумах, чи дозволити численним як сарана землянам освоювати космос: саме від Бейлі залежить, чи перекриють кисень тим, хто ще спраглий до нового, чи ні.

субота, 23 листопада 2019 р.

Донна Тарт. Щиголь. Відгук

Донна Тарт. Щиголь. Відгук

Тео Декер – наче той недолугий містер Ріплі: займається своїми темними справами, сподіваючись, що ніхто не дізнається про його таємницю. Справді, у нього є певний хист до незаконних операцій (а як вам паралель з підробленими витворами мистецтва?), але, на відміну від персонажа Патриції Гайсміт, він втрачає контроль над ситуацією. Показовим є те, як наприкінці проблема вирішується без нього.

«Ми не можемо обрати, що ми хочемо і що не хочемо, і це тяжка, сумна правда»

І це рішення Донни Тарт не робити центрального героя усюдисущим і усемогутнім підвело риску під максимально, якщо можна так сказати, сучасним романом, який ставить перед нами ширму там, куди не може потрапити сам персонаж; змиває кордони між чорним і білим; збиває з пантелику положенням подробиць на загальному фоні.

«Не помічаючи цього, я покинув реальність і потрапив у якусь нічийну землю, де все позбавлене сенсу»

Читаючи, я не міг збагнути, нащо розписувати все, що трапилося – навіть, здавалося, дрібні, несуттєві речі. А втім, це утворює якусь поза- чи надроманову дійсність: письменники вже не просто створюють художню видумку, але перетворюють її на правдоподібну розповідь, адже життя не завжди складається тільки з карколомних пригод. Якщо Тео багато разів уживав наркотики, він стільки ж разів про це напише. Я в жодному разі не захищаю такий прийом – книга дуже товста і її довго читати.

«Тому що: якщо наші таємниці визначають нас, на відміну від обличчя, яке ми показуємо світу: тоді картина була таємницею, яка підняла мене над поверхнею життя і дозволила мені зрозуміти, ким я є»

На що я ще не звернув належної уваги при прочитанні – це рівень тієї ж таки достовірності. Крім того, що Донна Тарт чимало уваги приділила справжнім картинам і антикварним меблям, вона не забула і про літературу. Є прямі згадки літературних творів (той-таки Пруст мене переслідує, мабуть, всю осінь), а є і тонші натяки («Піднятись і вперед, гопліти!» з уст пана Барбура перегукується з фразою з короткого оповідання Кіплінґа «Сторонній» і легендарним «Піднятись, гвардійці, і вперед!» начебто герцога Веллінґтона).

10 найкраща книга в моєму житті?
9 почесне місце на полиці
8 обов’язково до прочитання
7 варте уваги
6 краще за середнє
5 прийнятне чтиво
4 гірше за середнє
3 щось тут не склалося
2 неможливо читати
1 найгірша книга у світі
0 складно назвати це книгою

Читайте також:
Джером Девід Селінджер. Ловець у житі: Голден Колфілд – невпевнений в собі інфантильний юнак, який сам не знає, чого хоче. Він постійно у сумнівах, що йому робити далі. Його думки мені зрозумілі, вчинки – ні.
Патриція Гайсміт. Талановитий містер Ріплі: Один з талантів Томаса Ріплі полягав у тому, що він формулював свої думки так, що мав змогу фактично маніпулювати людьми. Одного разу він використав можливість прожити чужим життям.
Чак Поланік. Колискова: Карл Стрітор подорожує Америкою, щоби знищити всі примірники збірки дитячих віршиків і залишитися єдиними, хто вміє використовувати закляття, сховане в цій книзі, яке змушує заснути його слухачів навіки.

середа, 6 листопада 2019 р.

Жоріс-Карл Гюїсманс. Облат. Відгук

Жоріс-Карл Гюїсманс. Облат. Відгук

Після багаторічних болісних роздумів Дюрталь остаточно пов’язує своє життя з релігією. Йому пропонують стати облатом в монастирі Валь-де-Сан. Облат – це не чернець, але він сповідує ледь не чернече життя, хоча й має деяку свободу. На жаль, одночасно у Франції починаються утиски чернецтва…
Я помітив два цікаві збіги з книгами, які читав/слухав цієї ж осені. По-перше, про справу Дрейфуса багато було написано у циклі «В пошуках утраченого часу» Марселя Пруста. Там хоч і не згадувалося жодного разу, як вона вплинула на монастирі, але країна та ж і доба та ж, і теж наголос на достеменність подій, тому обидва автори не могли залишитися осторонь такого важливого процесу.
По-друге, я звернув увагу на слово «доксологія». Це молитва, яка прославляє Бога. Це слово було в «Таємному саді» Френсіс Бернет, де наприкінці вона все звернула до релігії. Той момент виглядав дивним і штучним. А у Гюїсманса його використання виглядає природним.
Твори про Дюрталя пронизані одним мотивом і водночас дуже різні. То він погрузає у містицизм, то шукає себе, то оспівує Шартрський собор. «Облат» – це зовсім інша книга, вона насичена стількома подіями, як жодна попередня. Тут Дюрталь нарешті знаходить спокій, але від цього удар стає ще сильніший. І, до речі, є багато книг, коли герої позбавляються всього, що в них є, – але в матеріальному сенсі. А чи не набагато гірше, коли позбуваєшся всього в духовному сенсі?

10 найкраща книга в моєму житті?
9 почесне місце на полиці
8 обов’язково до прочитання
7 варте уваги
6 краще за середнє
5 прийнятне чтиво
4 гірше за середнє
3 щось тут не склалося
2 неможливо читати
1 найгірша книга у світі
0 складно назвати це книгою

Читайте також:
Жоріс-Карл Гюїсманс. На шляху: Сенс всього роману – знайти себе, пізнати себе як зсередини, так і зовні. Коли Дюрталь повертає вбік, Гюїсманс неодмінно направляє його у вірне русло необхідними рядками з житія святих, мучеників чи блаженних.
Жоріс-Карл Гюїсманс. Собор: Продовження попередньої книги. Дюрталь прагне зближення з Богородицею, якій присвячений Шартрський собор, але досі пручається, коли доводиться робити вибір на користь життя в духовній гармонії.
Жоріс-Карл Гюїсманс. На причалі: Жак Мерль і його дружина Луїза їдуть з Парижа. Гюїсманс тверезими очима Жака зруйнував всі романтичні стереотипи щодо краси села і природи. Але не треба розчаровуватись в романі, якщо сам роман – про розчарування.