Dropdown Menu

Філіп Даміко. Як опанувати політичну філософію

Філіп Даміко. Як опанувати політичну філософію

Політична філософія – це стара і багатогранна наука. Людей давно цікавило, як вони керують і як керують ними – чи робив це великодушний диктатор, чи колектив, відданий своїй справі. Багато хто бажає краще зрозуміти історію політичної філософії, але губиться перед такою складною дисципліною. Ця стаття має на меті допомогти вам у пошуку вдалої вихідної точки для вивчення політичної філософії. За одним винятком, в цьому переліку відсутні вторинні пояснення, а всі інші твори – це першоджерела. Я обрав ці тексти за їхній вплив на сучасну політику і суспільство, а також за легкість для початківців у цій галузі.

«Вступ до політичної філософії» (Джонатан Вольфф)
Я раджу читати цю книгу, тільки якщо ви маєте слабке уявлення, що таке політична філософія, або хочете освіжити свої знання. Це хороша книга, але, як на мене, ви отримаєте значно більше, читаючи першоджерела, а не пояснення до них. Проте це корисний твір для тих, хто бажає познайомитися з галуззю.

«Здоровий глузд» (Томас Пейн) і Конституція США
Ці два тексти написані коротко і по суті. Вони належать до одного історичного періоду і є прикладами гармонійного поєднання філософії та дії. Раджу розпочати з них через їхню якість та історичну вагу, яка досі не втратила доречності.

«Крітон» (Платон)
На мою думку, це один з найкращих творів Платона через те, скільки важливої інформації міститься в його 40 сторінках. Текст написаний у формі діалогу, що робить його зручним і захопливим. Тут обговорюється справедливість і наведений один з перших зразків теорії суспільного договору, яка зустрінеться вам значно пізніше у вашій подорожі політичною філософією. Це чудове знайомство з давньогрецькою філософією, яке необхідне всім, хто прагне зрозуміти політику.

«Про свободу» (Джон Стюарт Мілль)
Цей твір 1859 року є винятковим. Він запроваджує багато понять, які залишаються з нами досі завдяки своєму наголосу на важливій ролі особистості. Це есе трохи глибше, ніж попередні твори у списку, але зусилля, які ви прикладете, щоб подужати цю книгу, варті того. Після цього ви гарантовано отримаєте новий погляд і розуміння сучасного суспільства.

«Левіафан» (Томас Гоббс)
На десерт я залишив Гоббсів шедевр політичної філософії, який присвячений будові суспільства і влади. Ця книга довга і складно читається, але від цього не втрачає свого надзвичайного впливу. Вона вартує більше, ніж час і зусилля, витрачені на прочитання. Я раджу її всім, хто прагне розуміння політичної філософії.

Від перекладача
На щастя, деякі з наведених книг і документів, перекладені на українську мову. Посилання на них я додам наприкінці статті.
На YouTube також можна знайти відеозаписи лекцій курсу «Справедливість» із Майклом Сенделом, перекладені на українську мною і озвучені студією FanVoxUA за фінансової підтримки Володимира Лісівки. Цей курс з політичної філософії був найпопулярнішим у Гарвардському університеті і збирав сотні слухачів. Крім зазначених Філіпом Даміко творів, Майкл Сендел разом зі студентами розглянув також Арістотеля, Джеремі Бентама, Джона Лока, Іммануїла Канта та інших. На наочних прикладах він показав відмінності різних течій політичної філософії. Я раджу і вам переглянути цей курс, якщо бажаєте дізнатися більше про політику і суспільство.

Джерела
Конституція Сполучених Штатів Америки [Електронний ресурс] – Режим доступу до ресурсу: https://uk.wikisource.org/wiki/Конституція_США.
Крітон. Пер. Ю. Мушак. У кн.: Платон. Діалоги. — К.: Основи, 1999. — С. 42-53.
Про свободу. Пер. Є. Мірошниченко. У кн.: Джон Стюарт Міл. Про свободу. — К.: Основи, 2001. — С. 11-129.
Томас Гоббс. Левіафан, або Суть, будова і повноваження держави церковної та цивільної. Пер. Р. Димерець, В. Єрмоленко, Н. Іванова, Є. Мірошниченко, Т. Олійник. —  К.: Дух і Літера, 2000. — 600 с.

Немає коментарів:

Дописати коментар