Dropdown Menu

пʼятниця, 16 жовтня 2020 р.

Філіп К. Дік. Людина у високому замку. Відгук

Філіп К. Дік. Людина у високому замку. Відгук

Для того, щоб легше пояснити свої суперечливі враження від книги, я розгляну її структурні елементи окремо, покроково.
Перше, що ми бачимо – це канва: альтернативний світ, в якому країни Осі здобули перемогу в Другій світовій війні. Саме можливість дослідити інший, ймовірний перебіг історії привернула мою увагу до книги Діка.
Другий елемент – це власне сюжет. Якби я враховував тільки його і підґрунтя з попереднього абзацу, я би проголосив цей твір посереднім. Якщо ви шукаєте твір, по рядках якого можна швидко пробігтися поглядом і трохи розважити свій мозок, то вам не сюди.
Третім шаром є інтертекстуальність. Біблія, «І цзін», реальні та існуючі твори грають тут дуже важливу роль. До такої міри, що занурюють героїв у середньовічний фанатизм, в якому написане формувало світогляд читачів.
Нарешті, не виключаю, що можна розбивати прочитане на дедалі менші частинки, але зупинюсь на підтексті. Повертаючись до думки у попередньому параграфі, написане як диктат світогляду – це ж і є складовою пропаганди, темою якої просякнута вся книга.
Але ця тема – на поверхні, а можна копати глибше. Наприклад, ще в перших розділах автор зображає мімікрію – але це не просте пристосування до загарбницького ладу або колабораціонізм, а ще згубніша течія, яка змушує поневолених ототожнювати себе з переможцями, шукати в собі вади і прагнути досягнути ідеалізованого рівня опонентів.
Є тема визначеності (навіть фаталізму) і спонтанності, коли герої не дозволяють собі зробити власний вибір, вибрати власний шлях і покладаються на мудрість віків у час, який докорінно відрізняється від усього пережитого людством. Парадокс в тому, що шлях – дао – породжує інь і ян. І так далі. Про це, схоже, також написано в книзі, однак я не надто в цьому обізнаний, щоб каламбурити на цю тему.
П’ятим (обіцяв же зупинитися…) є відкритий фінал. І він, мабуть, пантеличить менше за все інше.
 
10 найкраща книга в моєму житті?
9 почесне місце на полиці
8 обов’язково до прочитання
7 варте уваги
6 краще за середнє
5 прийнятне чтиво
4 гірше за середнє
3 щось тут не склалося
2 неможливо читати
1 найгірша книга у світі
0 складно назвати це книгою
 
Читайте також:
Джвандзи: Дійсно, «що більше слів, тим менше залишається глузду». Щось мені підказує, що книга про те, що мудреці замінили Правду знанням. То чи є сенс дошукуватися істини в їхніх словах, переданих нам пізнішими тлумачами?
Карел Чапек. Війна з саламандрами: Людство починає промислову експлуатацію підводних істот і настільки захоплюється спокусою легкої наживи, що не в змозі зупинити механізм, який саме ж і запустило в дію.
Джордж Орвелл. 1984: Нещастя Сміта в тому, що він мислить раціонально, він не навчився не помічати нелогічностей і напівсвідомо коригувати не тільки свої дії, але також думки і – ще важливіше – почуття на догоду Партії, як це вдається іншим.

Немає коментарів:

Дописати коментар